www.flickr.com

نگاه استعماری

یکشنبه، بهمن ۰۲، ۱۳۹۰

گفت «اگه ما هم ایران بودیم حتما همین جوری فکر می کردیم.» و مثالی زد از اینکه آن جور فکر کردن یعنی چه. چیز عجیبی نبود و اتفاقا می شد هر جای دنیا بود و آن طور فکر کرد. مستقل از محتوای آن مکالمه و اینکه اصلا جغرافی چه ربطی به طرز فکر دارد ( که البته دارد اما نه به این سادگی)، آن نگاه بالا به پایین واقعا آزاردهنده است. اینکه فکر کنی لزوما هرکه در ایران است جور خاصی فکر می کند که مثلا واپسگرا یا محافظه کارانه است.

نمی دانم چرا این بدیهیات را نوشتم. شاید باورم نمی شد این نوع نگاه وجود داشته باشد.

2 نظرات:

مریم نمی‌دونم موضوع بحث چی بوده، ولی فکر می‌کنم خیلی تفکرات مثبت هستند که نیاز به آموزش دارند و برعکس یه چیزاهایی هم با پروپاگاندا به اعتقادات آدم اضافه می‌شه. مثلا درسته که هرجای دنیا نژادپرست وجود داره و همه جای دنیا هم کسایی هستند که با نژادپرستی مشکل دارند ولی من واقعا فکر می‌کنم مخالفت با نژادپرستی نهادینه در ذات بشر نیست و چیزیه که کاملا با آموزش تغییر می‌کنه. کسی که تو ایران یه بار هم این به گوشش نخورده که اصلا نژاد چیه و چی بده و چی خوب چه جوری می‌خواد مقایسه بشه با کسی که از تو کودکستان راجع به مارتین لوتر کینگ بهش می‌گن و اینکه فلان کلمه بده و ال و بل. یا مثلا راجع به همجنسگراها. اینکه یکی بگه اگه ما ایران بودیم این طوری فکر می‌کردیم به نظر من نگاه بالا به پایین نداره. من خودم راجع به خودم تو خیلی موردها می‌تونم بگم که وقتی ایران بودم اینطوری فکر نمی‌کردم.

آره قبول دارم رویا ولی واقعا تو این کانتکست منظور این بود که وای وای چه عقب افتاده ان که دارن اینجوری فکر می کنن ما هم اگه مونده بودیم همون جوری بودیم الان

Powered by: Blogger
Based on Qwilm! theme.