www.flickr.com

این یک عکس نیست

سه‌شنبه، تیر ۲۷، ۱۳۹۱

اگر بگویم تصادفا سر از صفحه‌ی فیسبوک کمپین ( حالا مگر غیرفیسبوکی‌اش را هم داریم که تاکید کردم روی فیسبوکی بودنش؟) «نه به حجاب اجباری» در آوردم دروغ گفته‌ام. دوستی  دو سه روز پیش لینک داده بود و باز کردم و دیدم همین طور عکس مشاهیر است که آپلود می‌کنند به عنوان کسانی که از این شعار/خواسته/مطالبه حمایت کرده‌اند. بحث‌ در مورد کمپین و اینکه چرا حالا سر و کله‌اش پیدا شده بماند برای رفقای دیگر. برای من اما عکسی که سر در صفحه گذاشته‌اند دافعه‌ی عجیبی داشت.

عکس سر در صفحه زنی را نشان می‌دهد پشت به دوربین با لباس و شال سفید و موهای بلند. سیاهی‌ گیسوان تا کمر رسیده‌اش می‌خواهد تاکیدی باشد بر ایرانی بودن صاحب عکس که تایید دوچندان آن برج میلاد پس زمینه‌ی تصویراست. اما صورت زن پیدا نیست و این اصلا نشانه‌ی خوبی نیست. وقتی زنی که نماد کمپین نه به حجاب اجباری است، نمی‌تواند به دوربین خیره شود و خواسته‌اش را فریاد بزند، چیزی این وسط ایراد دارد. وقتی زنی که نماد کمپین است، پشت به دوربین از بازدید کننده‌ها طلب لایک می‌کند و به دنبال حمایت است، یک جای کار می‌لنگد. نمی‌خواهم این واژه را به کار ببرم، اما کل این تصویر چیزی جز انفعال به من بیننده نشان نمی‌دهد.

کاش اقلا به جای برج میلاد، عکس برج آزادی را گذاشته بودند. آن وقت شاید زن بر می‌گشت، به ما نگاه می‌کرد و چیزی را فریاد می‌زد.


9 نظرات:

موافق نیستم. قرار نیست کسی نماد چیزی باشه که. اون طرف یه مدله و شجاعت یا غیر شجاعتش به نظرم اصلا مطرح نبوده. مهم شجاعت کساییه که عکس دارن می‌فرستن. در مورد فایده‌اش البته به قول تو دوستان دیگه نظر بدن.

ربطی نداره به نظرم....عکس اصلن مال یه خانوم عکاسیه که یه مجموعه عکس هاش رو این طوری که من دیدم همه در ایران امروز گرفته شده بودند ( روی پشت بام...لب دیوار...توی کوچه و خیابون) و توی همه یک یا چند دختر بدون حجاب متعارف حضور داشتن

این که چهره پیدا نیست در نتیجه یک جای کار می لنگه...بله...می لنگه....دقیقن این همون لنگی ایه که مثلن این کمپین می خواد واسه بهتر شدنش تلاش کنه ...لنگش هم اینه که این دختر اگه تو ایران شناسایی بشه براش دردسر ایجاد میشه و بنایراین توی عکس ها چهره اش معلوم نیست.....

البته خوبه که این جور حرکت ها باشه و من هم انتظار ندارم که یک شبه به هدفش برسه

دوست عزیز از یک حرکت اجتماعی خوشت نمیاد به این صورت غیر حرفه ای غر غر نکن راجع بهش.
نوشته شما نظر شخصی تونه ولی یک نظر شخصی هم میشه غلط باشه و نغ و غر یا غرض ورزی باشه.
نه موهای سوژه مشکی هست( قرمز قهوه ای ه) و نه تا کمرش ه( کمی پایین تر از شانه)

حالت عکس هم خیلی قشنگ ه و اقلی حس پرواز.
عکاسش هم خیلی کار اینجوری داره. حالا این کمپین اومده عکس اونو گذاشته سر در. اختصاصی که گرفته نشده.

مسلما الان که زبانها باز شده و مردم میگن که نمیخوان اجبار رو یعنی حداقل به یک جاهایی رسیدیم که قبلا حرف زدن راجع بهش کفر بوده.
تابوها و زورهای سنت و دین باید شکسته بشه. مرزد و فقس های دین و سنت باید شکسته بشه چون دلش میخواد همه پا بند بزارن.

عکس البته ربطی به کمپین نداره، کمپین عکس رو انتخاب کرده
راستش به نظر من با توجه به اینکه مدل عکس در ایرانه اینکه صورتش مشخص باشه شاید برای خودش مشکل ایجاد کنه

http://radioshahrvand.com/index.php/%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C/2012-05-30-17-06-50.html

به نظر می‌رسه که نتونستم منظور رو برسونم. به عکاس و سبک عکاسی ش ایرادی نیست. فقط می گم انتخاب این عکس به عنوان سردر یه همچین کمپینی انتخاب خوبی نبوده.

این عکس به خاطر این کمپین گرفته نشده.اسم عکاس رو فراموش کردم .اما قضیه مال حدود 8ماه پیشه.خانوم عکسهای زیادی هم به این سبک گرفته.مثل خانوم بی حجابی توی اتوبوس و ...

البته رنگ مویش قهوه ای است در این عکس نه سیاه

هنوز زنده‌ای؟

Powered by: Blogger
Based on Qwilm! theme.