www.flickr.com

مستند ناپدید شده‌ی ادوارد سعید

شنبه، فروردین ۱۴، ۱۳۸۹

"چند سال قبل شما مستندی به نام «درجستجوی فلسطین» برای بی‌بی‌سی ساختید. این فیلم بعد از نمایش در بی‌بی‌سی 2 و بعد از آن در بی‌بی‌سی جهانی، کم و بیش ناپدید شد. بی‌بی‌سی همچنین در نمایش آن در تلویزیون‌های آمریکا کاملا ناموفق بود، چرا؟

در این کشور پیشینیه‌ای درباره فیلم‌هایی که از دیدگاه فلسطینی به ماجرا نگاه می‌کنند، وجود دارد. واکنشی برنامه‌ریزی شده از سوی سازمان‌های صهیونیستی برای توقف و جلوگیری از این فیلم‌ها هست. برای عدم نمایش‌ آنها تلاش می‌کنند و سعی می‌کنند مطمئن شوند حامیان این برنامه‌ها در تلویزیون هزینه زیادی برای پخش این فیلم‌ها می‌دهند. یعنی اگر بخواهند یک فیلم فلسطینی نمایش دهند در عوض باید پنج فیلم از نقطه نظر اسرائیل هم پخش کنند. آنچه برای فیلم من اتفاق افتاد نیز از همین دست بود. هیچ کس آن را قبول نمی‌کرد و بی‌بی‌سی نتوانست آن را در این کشور نمایش دهد. بالاخره از طریق ارتباط‌‌‌های شخصی توانستم یک بار در کانال 13 نیویورک، پی بی اس، آن را نمایش دهم. فکر می‌کنم یک بار هم در تلویزیون عمومی سانفرانسیسکو پخش شد. اما بعد از آن فیلم عملا ناپدید شد. موضوع به همین سادگی است که نمایش فلسطینی‌ها به عنوان انسان‌هایی با تاریخ و منشا ممنوع است."


این را از کتاب "فرهنگ و مقاومت: گفتگو با ادوارد سعید" برداشتم. اگر این متن را تصادفی دیده بودم فکر می‌کردم شاید دارد اغراق می‌کند و خب بالاخره هر کسی در مورد کارهایی که کرده حساسیت دارد. اما این کتاب و این بخش درباره ناپدید شدن مستند ادوارد سعید را تصادفی ندیدم. دوستم، نوید، برای یکی از درس‌های فوق لیسانس‌اش در حال خواندن ادوارد سعید است. بحث فیلم مستند بود که پرسید می‌دانید فیلم‌های مستند بی‌بی‌سی را چطور می‌شود خرید و خب طبیعتا جواب ما هم آمازون بود. می‌گفت نه، این فیلم ادوارد سعید را هرچه گشتم پیدا نکردم. عجیب بود، اما من و نیما فکر کردیم حتما خوب نگشته برای همین خودمان دست به کار شدیم. راست می‌گفت پیدا نمی‌شد، هیچ جا نمی‌شد فیلم را خرید یا حتی دانلود کرد. در صفحه ویکی‌پدیای ادوارد سعید هم خبری از وجود چنین فیلمی نیست، نه انگلیسی و نه عربی و نه طبیعتا فارسی که ترجمه‌ی اینهاست. از لیست مستندهای خود بی‌بی‌سی هم حذف شده است. انگار که چنین فیلمی اصلا ساخته نشده باشد. با دانستن اینکه دفتر سعید در دانشگاه کلمبیا آتش گرفته(آتش زده شده) و با دانستن بسیاری ماجراهای عجیب و غریب دیگر مثل اینکه در صفحه ویکی پدیای سعید اثری از ماجرای آتش سوزی دفترش نیست، فرض وجود یک اراده برای حذف تمام آثار این فیلم آنقدر‌ها هم توهم توطئه به نظر نمی‌رسد.


پی نوشت: اینجا را پیدا کردم که ظاهرا نسخه وی اچ اس فیلم را می فروشد. 170 دلار، و احتمالا پول خرید دستگاه ویدئو را هم باید به آن اضافه کرد! البته هنوز امکان خرید را آزمایش نکرده ام.

7 نظرات:

The documentary is reproduced by Films in Humanities in Princeton(which has also reproduced another work by Said, On Orientalism). There is (at least)a copy in Columbia University library that I have used for my classes. Here is more info: Films for the Humanities & Sciences. In search of Palestine [videorecording] / produced and directed by Charles Bruce.

[Princeton, N.J.] : Films for the Humanities & Sciences, [2005] ; [S.l.] : BBC, 1998.
Call Number: DVD DS113.7 .I5 1998g
Location: Barnard Media (Non-Circulating)
Not checked out
Warmest
Reza Arjmand

توی تمام کتاب خانه‌های هلند حتا یک نسخه هم از این فیلم وجود نداره. حداقل پیکارتا که اینو میگه. تنها نسخهٔ قابل خرید که من پیدا کردم همونه که آقای ارجمند نشونیش رو دادن که ۱۷۰ دلار قیمتشه! اینجا:

http://ffh.films.com/PreviewClip.aspx?id=۱۱۹۶۵


یه ایمیل دیگه هم به بی‌بی‌سی فرستادم...

be nazar e man, qabl az xaridan esh, yek email i be sherkat e tahiye konandeh ye film (Charles Bruce) bezanin:
http://www.midwinterproductions.co.uk/midwinter.html
shayad copy e behtari ro dashte bashan. shayad arzuntar ham bedan. shayad nazariye ye hazf unqadr jedi nabashe.

خودت می تونی با ذکر منبع این نکات را در ویکی پدیا اضافه کنی

به ناشناس: بله با قواعد ویکی پدیا آشنا هستم
و برای همین یک نفر دیگر هم می تواند با این ادعا که این منابع مشکوک هستند آن را حذف کند

جالب شد که تاریخچه ویکی این مدخل ها را نگاه کنیم

سلام مریم. دارم تماشاش می کنم. حتما اطلاع دارید که الان توی یوتیوب وجود داره.

http://www.youtube.com/watch?v=ksTgAL-e9yo

مرسی بامداد جان:) من هم تازه از پست وبلاگت که وایرال شده فهمیدم که کامنت گذاشتی!

Powered by: Blogger
Based on Qwilm! theme.